Műanyag redőnyök javítása Budapesten és Pest vármegyében
A műanyag redőnyök az árnyékolástechnika terén egyre népszerűbbek. Az előnyeik közé tartozik, hogy könnyűek és könnyen kezelhetőek. Műanyag redőnyt csak kézi működtetésű, gurtnis vagy zsinóros kivitelben szerelünk. A műanyag redőnyöknek viszonylag jó zaj- és hőszigetelő képessége van, és ellenállnak a nyári forróságnak és a hideg téli napoknak. Javítják az épület energetikai besorolását és csökkentik a rezsi számlákat Azonban a műanyag redőnyök kevésbé tartósak lehetnek, mint az alumínium redőnyök, és könnyebben sérülhetnek. Többféle színben szerelünk műanyag redőnyt (a galériánkban megtekinthető), de csak a fehér színű palástot szoktuk ajánlani. Noha mindegyik színben UV állóak a redőnyléceink, ám ennek a mértéke nem egyforma. Minél sötétebb a műanyag redőnyléc, annál hamarabb tesz benne kárt az erős napsütés (eldeformálódnak, eltöredeznek). A műanyag redőnyök javítását, gurtni- vagy zsinórcserét általában belülről, a nyílászáró irányából végezzük. Persze lehetnek olyan esetek amikor csak kívülről, a redőnytok lefúrásával lehet elvégezni a redőny javítását.
A kézi működtetésű redőnyök gurtnija/zsinórja folyamatos terhelésnek, súrlódásnak van kitéve. Ezért idővel elkopik az anyaga és ha sokáig várunk a cseréjével, akkor el is szakad. Nagyobb felületű redőnyöknél nem érdemes megvárni a gurtni/zsinór elszakadását, mert ha közel felhúzott állapotban szakad el, akkor a helyére visszazuhanó redőnypalást könnyen megsérülhet, amivel még nagyobb kárt csinál.
A falon belüli szerelékek közé tartozik a redőny automata és a gurtni/zsinór bevezető görgő. Ezek cseréje általában gyorsan és viszonylag könnyen megoldható.
Idővel megeshet, hogy a műanyag lécbevezető (lábbevezető) eltörik. Ez az alkatrész segíti a redőny palást gördülékeny, akadálymentes lezáródását. Ez a probléma általában nagyobb méretű redőnyöknél jöhet elő. Ha a redőny a leengedés során elkezd kattogni vagy meg-meg akad, akkor amilyen hamar csak lehet, hívjon redőnyöst. Nem érdemes sokáig várni, mert eltörhetnek a redőnylécek vagy tönkremehet az egész redőny palást is, ami sokkal többe kerül mint egy vagy két darab lécbevezető cseréje.
A redőnytengely egyik felén található a csapágyas redőny tárcsa (erre tekeredik fel a gurtni vagy a zsinór), a másik felén pedig a csapágyas dugó. Találkoztunk már olyan esettel is, amikor ez a dugó vagy a tárcsa tört el. A műanyag redőnyöknél azonban ennek elég csekély az esélye. A redőnytengely műanyagból vagy acélból készül. Szélesebb redőnyökhöz csak acéltengelyt szerelünk. A redőnytengely nem szokott meghibásodni.
Sűrűn találkozunk azzal, hogy az öregebb (10-20 éves) műanyag redőnyöknél (főleg a szélesebb redőnyöknél fordul elő) a redőnypalást felső részén eltörik egy-egy redőnyléc. Szerencsére ezek a redőnylécek cserélhetők/pótolhatók. Ez általában a redőnytok megbontásával jár.
A redőny ütközők esetében két típus létezik: rejtett ütköző (az új redőnyöknél már csak ilyen) és külső ütköző. Az ütközők általában cserélhetőek. Érdemes kicseréltetni, mert enélkül túlhúzható a redőny. A túlhúzás következtében beszorulhat a redőny a tokba vagy letekeredhet a gurtni a tárcsáról, így a redőny palástot a visszaengedése után már nem lehet teljesen felhúzni (kevés lesz a gurtni).